Van Kedisi

Hakkımızda

Son yıllarda gerek Dünya'da gerekse Türkiye'de büyük ilgi gören evcil kedilerden biri Van kedisidir. Ancak sevimli, cana yakın olan Van kedisine bugüne kadar yeterli ilgi gösterilmediğinden nesli tükenmekle karşı karşıyadır. Güzelliğiyle ünlü Van kedilerinin soyu son 15 yıldır yok olma tehdidi altında. Yerli turistler tarafından Van dışına götürülen kediler başka ırklarla çiftleştiriliyor. Van'daki kedi sahipleri ise kedilerinin sokak kedileriyle çiftleşmesine kayıtsız kalıyor. Van kedisinin eskiden yaz aylarını dağlarda, kış aylarını ise evde geçirdikleri söylenir. Bugün ise yaz aylarını Erek Dağı'nın sırtlarında avcılıkla geçiren ve kış aylarında evine dönen Van kedisine çok az rastlanır. Eskiden Van yöresinde sıkça rastlanan ve hemen her evde bulunan Van kedisinin sayısı giderek azalmakta ve hızla melezleşmektedir.

Vankedisi Yaşatma Platformu, Van kedisi türlerinin bu yok oluşuna karşı kurtarıcı çalışmalarda aktif rol almak amaçlı kurulmuştur. Gerek eşleştirme, gerekse yavru van kedilerini sahiplendirme amaçlı kurulan Vankedisi.net, bu güzel türün melezleştirilmesine ve yok olmasına önlem almaktadır.

Dilerseniz siz de Van Kedisi kurtarıcı çalışmalarına destek olabilirsiniz. Yavru Van kedisi sahiplendirme, sahiplenme veya eşleştirme gibi talepleriniz için iletisim@vankedisi.net adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Van Kedisi Yaşatma Platformu